O ARTYŚCIE

Kit Karewicz

Urodziłem się 24.09.1953r. w Łodzi na Bałutach. Moi rodzice to Teresa i Emil Karewicz. Ukończyłem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, Liceum Plastyczne w Łodzi – dyplom – Technik Plastyk Dekorator. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez jakiś czas byłem wykładowcą w Studium Pomaturalnym Reklamy, a w swoim atelier przygotowywałem abiturientów do egzaminów na uczelnie artystyczne.

Mam w sobie trzy pasje artystyczne: Malarstwo, Rysunek Węglem, Formy Stone&Metal. Zajmuję się projektowaniem graficznym min. w Polsce zaprojektowałem jedną z wersji logo dla PKO BP. Mieszkam i tworzę w Wielkiej Brytanii. Od 2018 roku mam swoją pracownię i galerię autorską KAREWICZART w Puszczy Augustowskiej.

MALARSTWO: Jestem kolorystą i symbolistą. Moje malarstwo to serie min. „Lata 65-80”, „Lata 80-2000”, „Gołym Okiem, „Angloty”, „Kobieta i „Emocje”, „Different View” i inne. Mówią o mnie „Malarz obrazów bez twarzy”. Atrybutem mojego malarstwa jest charakterystyczny brak lica.  Oglądając moje obrazy wnikniecie w opowiadane kolorami historie. Z doświadczenia wiem, że Oglądający identyfikują się często z głównymi postaciami, które są na moich obrazach.

RYSUNEK WĘGLEM: Tworzę rysunki węglem wykorzystując autorską technikę KONTRARYS (nazwa stworzona przeze mnie na potrzeby określenia techniki jaką używam do rysowania węglem).  Serie rysunków są zakodowane w tytułach min. „Preludium”, „Motywy Rodzajowe”, „Legendy Krakowskie”, „Legendy Polskie” i inne. – to opowieści o sytuacjach zapamiętanych, wyobrażonych czy też opartych na legendach. Przeniosłem je na papier, aby zainspirować Widza pobudzając jego wyobraźnię skłaniając często do wspomnień.

KAMIEŃ i STAL: Łącząc kamień polny ze stalą szlachetną wykorzystując do tego technikę spawalniczą TIG tworzę niepowtarzalne formy artystyczne i użytkowe. 

W życiu prywatnym interesuję się fizyką kwantową. Wiem, że wszystko jest energią i powraca. Całkowicie jestem pogodzony z odchodzeniem i przemijaniem. I tak w mojej twórczości. Moje rysunki,  część malarstwa to fakty mówiące o tym co było, co jest tu i teraz i o tym, że coś może być dalej. Rysując scenki rodzajowe powracam do czasów romantyzmu, wspomnień z dzieciństwa, dalekiej przeszłości i uwiecznienia teraźniejszości. W malarstwie często używam symboliki do przedstawienia ludzkich ułomności lub do pokazania historycznej sytuacji w kraju. 

Moje zainteresowania pozaartystyczne to: żeglarstwo, motorowodniactwo, jazda konna, spawanie metodą TIG, kierowanie trakami. 

CIEKAWOSTKI:  Moja droga artystyczna na początku była zawiła. Jednocześnie zdawałem do szkoły teatralnej i plastycznej, zastanawiając się gdzie mnie wiatr rzuci. Przeszedłem pozytywnie pierwszy etap egzaminów do szkoły teatralnej, jednak wybrałem jako swoją drogę zawodową malarstwo i grafikę. Ówczesny Rektor szkoły teatralnej (ul. Miodowa) wydelegował jedną ze studentek, która była w komisji egzaminacyjnej, aby namówiła  mnie, żeby wrócił i kontynuował egzaminy. Jednak po tym pierwszym etapie wybrałem ASP Warszawskie. Tata nie za bardzo był zadowolony z z mojego wyboru mówił : „Synu lepiej jak byś został hydraulikiem z tego łatwiej utrzymasz rodzinę. po co Ci te studia plastyczne”. Mama mówiła: ” Studia teatralne ooo nie jeden aktor w domu wystarczy 🙂 ” i tak rozpocząłem przygodę ze światem sztuki.